Bağcılar Halı Yıkama

Bağcılar Halı Yıkama

Bayanların en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan halı yıkama yöntemi, bir halının derinlemesine temizlenmesi adına mutlaka gereklidir. Halı yıkama üzerine akla birçok farklı soru gelebilir. Bunlara örnek olarak; halıların ne kadar süre ile yıkatılması gerektiği, doğru yıkama yönteminin ne olduğu, çok fazla halı yıkatmanın halıyı yıpratıp yıpratmayacağı, halı temizliği için süpürme işleminin yeterli olup olmadığı, halı silmenin yanlış bir temizleme şekli olup olmadığı, halının cinsine göre nasıl yıkama yöntemi belirlendiği, halı yıkatma zamanlarının yaşanılan şehre veya bölgeye göre değişip değişmediği ve halıların üzerinde oluşan deformelerin yıkama yöntemi ile onarmanın mümkün olup olmadığı verilebilir.

Bütün bu sorulara kısaca cevap vermek gerekirse;

Öncelikle halıların ne kadar süre ile yıkatılması gerektiği çeşitli durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; mutfak ve oturma odası gibi oldukça fazla kirlenmeye müsait olan halılar daha kısa süreler ile yıkatılmalıdır. Ancak misafir odası gibi çok fazla kullanılmayan odalarda yer alan halıların üzerinde bulunan tozlardan arınması amaçlı yılda bir defa yıkatılması yeterlidir. Yıkama süresini etkileyen bir diğer faktör evde yaşayan kişi sayısıdır. Evde yaşayan nüfus fazla ise halılar daha fazla kirleneceğinden yılda en az iki kere yıkatılmalıdır. Özellikle bebekli olan veya hasta yaşayan evlerde hijyen açısından halıların düzenli aralıklar ile yıkatılması önemlidir.

Doğru yıkama yöntemi alanında profesyonel olan halı yıkama firmalarının uyguladığı yöntemidir. Öncelikle halılar müşterinin adresinden ücretsiz bir şekilde teslim alınır. Halının dokusuna uygun olan yıkama yöntemi belirlenerek halılar makinelerin yardımı ile yıkanır. Özel olarak paketlenir ve adrese teslim edilir.

Çok fazla halı yıkatmanın halıyı yıpratıp yıpratmayacağı sorusuna cevap olarak ise kesinlikle hayır verilebilir.  Aksine profesyonel firmalar tarafından yıkanan halıların kullanım ömrü uzayacak ve daha yeni görünecektir.

Halı temizliği için süpürme işleminin yeterli olup olmadığı bayanlar arasında fikir ayrımına neden olabilir. Ancak halı süpürmek günlük temizlik adına seçilecek bir işlemdir. Kirli halıların temizlenebilmesi için halı süpürme işlemi yetersizdir. Günlük olarak süpürülen halıların diplerinde çok fazla yemek kalıntısı veya saç artığı oluşmasının önüne geçilir. Halıların tam anlamıyla temizlenebilmesi için mutlaka yıkatılması gerekir.

Halı silmenin yanlış bir temizleme şekli olup olmadığı sorusu da en fazla akıllara gelen sorulardan biridir. Halı silmek halının yüzeyinde yer alan kirlerin veya tozların dibine işlemesine neden olur. Bundan dolayı halı silme çok fazla tercih edilmemelidir. Halı silme işlemi zorlu olmayan lekelerin halı yüzeyinden çıkarılabilmesi adına kullanılabilir.

Halının cinsine göre nasıl yıkama yöntemi belirlendiği en çok merak edilen soruların başında gelir. Bir halının kalitesini belirleyen ana unsur elbette ki halının dokuma aşamasında kullanılan ipliğin kalitesidir. Bir diğer unsur ise iplik boyasıdır. Kalite farkına göre halı dokumasında; naylon, pamuk, ipek deri ve yün kullanılabilir. Bunlarda halının cinsini belirleyen faktörlerdir. Örneğin; ipek halıların yıkanılması özen ister. İpek halılar özel halı kategorisine girdiğinden dolayı yıpranmaması için yıkama aşamasında mutlaka uygun yöntemler kullanılmalıdır. Yıkanması en kolay olan ve fazla zahmet gerektirmeyen halılar ise sentetik naylon halılardır.

Halı yıkatma zamanlarının yaşanılan şehre veya bölgeye göre değişip değişmediği akıllara gelen bir diğer sorudur. Yaz aylarında, özellikle nemli olan bölgelerde yaşayan kişilerin halı temizliğine daha fazla önem vermesi gerekir. Nem bir halının en büyük düşmanıdır. Nemli bir halı zamanla koku oluşmasına neden olur.

haliyikamaservisim.com olarak bütün bu sorularınızın cevabını veriyor ve oldukça uygun halı yıkama fiyatları ile sizlere İstanbul’un Bağcılar semtinde yer alan kaliteli firmalarımız ile hizmet veriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir