Halı Yıkama Üzerine Sıkça Sorulan Sorular

30 Temmuz 2016

hali-yikama-sorulariHalı Yıkama Neden Önemlidir? Halılarımı Neden Temizlemeli/Temizletmeliyim?

Özellikle yaz aylarında pencerelerimizi gün boyu açık bırakarak evlerimizin hava almasını sağlarız fakat bu süreçte dışarıdan evin içerisine giren tozlar, egsoz dumanları, uçucu maddeler ve diğer bir çok madde halılarımızın önce yüzeylerinde, sonrasında ise diplerinde birikmeye başlar. Ayrıca ev halkının sürekli halıların üzerinde dolaşması , çocuklu evlerde çocukların saatlerce halıların üzerinde oynaması, halı içerisinde barınan bu bakteriler sebebiyle başta alerjik hastalıklar olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
Halılarınızı detaylı bir şekilde yıkama işleminden geçirmeniz, yukarıda bahsettiğimiz bu bakterilerin halılardan arınmasına ve evlerinizin daha ferah bir görünüme kavuşmasını sağlayarak daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Halılarımı Hangi Aralıklarla Yıkatmalıyım?

Halılarınızı yıkama aralığı, evde yaşayan nüfus sayısına göre ve aynı oranda evin kullanım sıklığına göre değişmektedir. Çokça kullanılan odalarda bulunan halılar 3 ila 6 aylık periyodik dönemlerde, daha az kullanılan odalarda ise 6-12 ay arasında yılda 2 defa yıkatılması gerekmektedir. Özellikle çocuklu evlerde ise tüm halılarınızı senede en az 2 defa yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Halımın Üzerine Yanlışlıkla Sıvı Döküldü, Hızlı Kurumayı Nasıl Sağlayabilirim?

Üzerlerine sıvı dökülen halıların kuruması için gerekli şartlar, evin içerisindeki nem oranına, evin sıcaklık durumuna ve halı dokusunun yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kuruma zamanını hızlandırmak isteyenler fanlardan yararlanabilirler, ayrıca pencereleri biraz açarak kuruma sürecini hızlandırabilirler. Klimalı evlerde klimadan faydalanabilirler.
Burada dikkat etmemiz gereken hususlardan bir diğer ise üzerine sıvı dökülmül olan halının aşağı sert tabakaya ulaşmasını sağlayacak durumlardan kaçınmamız gerektiğidir. Sıvıyı temizlediğiniz süre zarfında yanlışlıkla üzerine basmamaya dikkat etmeniz, sıvının sert tabakaya ulaşmasına engel olacaktır.

Halı Üzerinde Bulunan Ağır Mobilya Veya Keskin Cisimlerden Kaynakla Oluşan Çukur İzleri Giderilebilir mi?

Bu gibi cisimlerin zamanla halı üzerinde oluşturduğu derin çukur izlerini %100 ortadan kaldırılması diye bir garanti verilmez. Fakat bu durumu en aza indirgemesi açısından ısı, nem ve belirli halı ekipmanları yardımı ile müdahale edilerek çukur oluşumunu en aza indiren çalışmalar yapılabilmektedir. Ayrıca halılarınızı yıkatmanız da soruna katkı sağlayacaktır. Tabi buna rağmen ciddi oluşan hasarların tamamen önüne geçilebilmesi her zaman mümkün olamayabilmektedir.

Halıların Yıkatılması Sağlık ve Alerji Konularında Yararlı Olur mu?
Kesinlikle faydası olmaktadır. Profesyonel halı yıkama firmalarının kullandığı bitkisel özlü halı yıkama şampuanları antialerjik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde halılarınızı mikroplardan tamamen arındırarak çok daha rahat nefes almanızı sağlayacak ve alerjik hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır. Halılarınızı mutlaka doğru tekniklerle yıkamanız gerekmektedir. Yanlış ve ilkel tekniklerle yıkanan veya yıkatılan halılar geçici olarak çözüm gibi görülse de kısa bir süre sonra halılar tekrar kirlenerek bakterilere ev sahipliği yapacaktır.

Eskiyen Halılarımı Değiştirmem mi Gerekir?
Halı değişim işlemi günümüzde maliyetli bir durum olduğu için önceliğiniz profesyonel hizmet veren bir halı yıkama fabrikası tarafından detaylıca yıkatılması olacaktır. Bu uygulama maliyet açısından da düşüktür ve eski halıların görünümünün değiştiğini görecek ve evinizdeki farkı hissedeceksiniz.

Halılarımı Yıkattıktan Sonra Halılar Çabuk Kirlenir mi?
Kimi ev sahibi, halılarının temizleme işleminin ardından halıların kısa bir süre içerisinde tekrar kirleneceğinden endişe duymaktadırlar. Bu endişe bazı halı yıkama firmaları’nın halı yıkama tekniğine ters düşen, ilkel yöntemlerle yıkatılmasından ve uygun olmayan koşullarda kurutulmasından kaynaklanmaktadır. Bu işletmeler maliyetleri oldukça aza indirerek zamandan ve diğer ekipmanlardan kısarak ne olduğu belli olmayan düşük fiyatlı kimyasal maddelerle halılarınızı yıkamaktadırlar. Gerek çalışanların deneyimsiz oluşu, gerekse de deterjan kalıntılarını halı yüzeyinden atmak için bol su ile durulanmaması halılarınızın kısa bir süre içerisinde kirlenmesine yol açmaktadır. Bu yüzden önceliğiniz mutlaka kaliteli ve deneyimli halı yıkama fabrikaları ile çalışmanız olacaktır. Hatta mümkünse halıların yıkanma aşamalarını yerinde inceleyebilir, kurutma bölümlerini yerinde gözlemeniz faydalı olacaktır. Haliyikamaservisim.com olarak tamamen profesyonel halı yıkama şirketleri ile çalışmaktayız. Halı yıkama teknikleri bizzat yerinde gözlemlenerek müşteri memnuniyetini benimseyen kuruluşlarla çalışmaktayız. Ayrıca haliyikamaservisim.com üzerinden hizmet alan müşterilerimizin yorumlarını da inceleyerek fikir alabilir, sizlerde hizmet sonrası sitemiz üzerinden yorumlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Haliyikamaservisim.com Olarak Türkiye’de Halı Yıkama Hizmeti Sağlamaktayız

Ülkemizin bir çok bölgesinde halı yıkama hizmeti veren firmalar ile çalışan haliyikamaservisim.com istanbul halı yıkama, Ankara halı yıkama, Adana halı yıkama, Mersin halı yıkama, Bursa halı yıkama, Antalya halı yıkama ve diğer şehirlerde kaliteli halı yıkama firmaları ile çalışmakta olup , senelerdir bu sektörde hizmet veren seçkin kuruluşlar arasındadır.