Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? İşte Yöntemler

Halı Çay Lekesi Çıkarma

Hemen hemen tüm evlerde hepimizin başına gelebilen ufak ev kazaları olabilmektedir. Bunların başında ise halıların lekelenmesi gelmektedir. Özellikle yemek pişirdiğimiz alanlarda yer alan mutfak halıları daha sık kirlenebilmekte ve üzerlerine dökülen çay lekeleri, yemek lekeleri vs. halılarımızda pekte hoş olmayan görüntüler verebimektedir.
Peki halılarımıza dökülen çay lekelerini nasıl temizleyeceğiz? İşte size bir kaç pratik yöntem;
Eğer halınıza çay döküldü ise nemli bir bez yardımıyla halımıza baskı uyguluyoruz ve halı içerisinde yer alan çayın bez yardımıyla büyük bir kısmının emilmesini sağlıyoruz. Akabinde ihtiyacımız olan tek şey limon kolonyası veya limon’dur. Halı lekesi üzerine kolonyamızı gezdirerek veya limonumuzu sıkarak işlem uyguluyoruz,  sonrasında bez yardımıyla siliyoruz. Sonuç olarak %90 ihtimalle halıdaki çay lekesi yok olmuş olacaktır. Bu bahsettiğimiz yöntem genelde kısa süre içerisinde dökülen ve halıya henüz tammamiyle işlememiş çay lekelerini çıkartmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Evlerimizde bir çok halı cinsi bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanların başında makina halısı gelmektedir. Bunun yanı sıra shaggy halı, dokuma kilimler, iran halısı ve diğer özel dokuma kumaşlara sahip halı ve kilimler gelmektedir. Bazı halı çeşitlerinde dokuma tekniği el ile özel şekilde yapıldığı ve özel boyalar kullanıldığından bu halıların temizliği ayrı bir hassasiyet gerektirmektedir. Öncelikle şunu başta belirtmeliyiz ki sizlere her ne kadar halıya dökülen lekelerin nasıl çıkarılacağına dair yöntemler sunsakta, yine de yapacağınız ,işlemden şüphe duyuyor iseniz profesyonel tavsiye alabileceğiniz bir halı yıkama firmasından öneri alabilir veya kendilerine yıkatabilirsiniz. Ayrıca halı üzerindeki çay veya diğer lekeleri çıkarma işleminden önce halı üzerinde bulunan halı temizleme talimatıyla ilgili sembolleri de mutlaka dikkate almalısınız.

Peki Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Sizlere Bir kaç Yöntem Daha

Halılarınızın üzerine herhangi bir sıvı döküldükten sonra yapmanız gereken ilk işlem ; dökülen çay lekelesi veya benzeri sıvının kağıt havlu ya da emici işleve sahip bez yardımıyla halı üzerindeki sıvının mümkün mertebe emilmesini sağlamaktır. Bu şekilde dökülen sıvının daha derinlere inmesini engellenmiş olacaktır. Lekelere müdahale de zaman faktörü de oldukça önemli bir etken olmakla birlikte bilhassa çay dökülmesi yaşandıysa oldukça hızlı hareket etmeniz yararınıza olacaktır.
Çay lekesini çıkartmak için yapacağımız ilk müdahale esnasında sıvıya fazla kuvvet uygulamayarak sadece fazla sıvının emilmesini sağlayacak ölçüde basınç uygulamanız yeterli olacaktır. Zira ilk müdahale esnasında sert bir şekilde ovalamanız, dökülen çay lekesinin halı’nın daha derinlerine inmesine sebep olabilmesi oldukça muhtemeldir.
Şu da unutulmamalıdır ki ilk müdahale esnasında yaptığınız işlem sonrasında halı veya koltuklardaki çay lekesi çıkmış gibi görünse de belirli bir süre sonunda o lekenin tekrar görünme ihtimali bulunmaktadır. O yüzden sizlere vereceğimiz tavsiyelere uymanız çay lekesi’nin çıkması konusunda oldukça işinize yarayacaktır.

Halı üzerinde bulunan sıvıyı kuru bir bez veya peçete yardımıyla emilmesini sağladıktan sonra halıya zarar vermeyen ve içerisinde ağartıcı içermeyen toz deterjanlar veya ılık su ile bir karışım yapılmalıdır. Hazırladığımız bu karışımı kuru bir bez ya da kuru bir havlu yardımıyla emdirmemizin ardından koltuktaki ya da halı üzerindeki çay lekesine basınç uygulayarak tampon yapın. Yalnız bu işlemi de ovalamadan gerçekleştiriyoruz.

Daha Zorlu Çay Lekelerini Halı Üzeriden Çıkartma İşlemi
Yukarıda bahsettiğimiz leke çıkarma işlemi sonrasında yine de çay lekesi halınızdan veya dökülen alandan çıkmamış ise su bardağı alarak bu su bardağının 5’te 2 oranında sirke dolduruyoruz ve bardağımızda boş kalan kısmı ise  su ile dolduruyoruz. Çay lekesini daha öncesinden emdirdiğimiz temiz beyaz bir kağıt havlu ya da kuru ve temiz bir bez yardımıyla tampon şeklinde halı, koltuk veya mobilya üzerinde bulunan çay lekesine uyguluyoruz.
Bunların ardından kuru bir bezle temizleme işlemi uygulayın. Buna rağmen yine de çıkmamış ise profesyonel bir halı yıkama firmasından destek almanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir